יום ראשון, 31 בינואר 2016

נטוורקינג והצגה עצמית

הצגה עצמית היא כרטיס הביקור האמיתי שלנו, חלקה קשור לדרך שבה אנחנו מציגים את עצמנו בשיחה וחלקה קשור למכלול של גורמים שפועלים כאלמנט משלים וחשוב בהצגה העצמית.

לא רק בנטוורקינג...
בכל אינטראקציה שאנחנו נמצאים בה כבעלי עסקים מתקיים אלמנט של הצגה עצמית, במפגש עם לקוח פוטנציאלי, בכנס מקצועי, במפגש חברתי, בפגישה אקראית, בשיחת טלפון, בעת ביקור באתר שלנו או בדף הפייסבוק ועוד ועוד.

לעיתים האלמנט הזה נמצא בדיבור ישיר ולעיתים לא. כך או כך, הרושם שאנחנו משאירים על אנשים אחרים, בין אם הם לקוחות ובין אם הם בעלי עסקים אחרים מורכב ממכלול של גורמים שיוצרים את המראה שלי. 

במכלול הגורמים האלו נכללים הדיבור, שפת גוף, ההופעה, הלבוש, מידת הקשבה, הבהירות, הדיוק, טון הדיבור, הסבלנות, אסטתיות המשרד, נראות האתר שלנו, איך מוצג דף הפייסבוק, הפוסטים שאנחנו מעלים ועוד ועוד.

לכל אחד מהנושאים הללו ישנה חשיבות ובסופו של יום כולם ביחד מהווים כמקשה אחת את הדמות שאותה אנחנו רוצים או שואפים להציג כלפי חוץ. אני רואה חשיבות רבה להתייחס לכל אחד מהם ובהרחבה ובכך אעסוק במאמר אחר.

מכל מקום, להציג את עצמי זה להיות ממוקד וקשוב למי שנמצא מולי, לשאול שאלות, להתעניין, להבין ולהכיר באופן שיקל עליי ויאפשר לי להציג את עצמי בדיוק כפי שהייתי רוצה, במינונים הנכונים ובדגשים שחשובים לי. להביא את עצמי בשפה של מי שיושב מולי, להביא משהו אישי מעצמי, משהו שמתחבר לעיסוק שלי ושמאפשר לבן שיחתי להתחבר לעיסוק שלי דרכי, דרך מי שאני ולא דרך המקצוע שלי.

בהקשר זה חשוב להדגיש, רבים מבעלי העסקים מפספסים את ההזדמנות שניתנת להם להציג את עצמם, נכון, הם מדברים על העסק שלהם אבל עושים זאת באופן לקוני, יבש הייתי אומר, ולעיתים באופן שעלול לגרום לבני השיחה שלנו להשתעמם, לא להקשיב וחלילה לגרום לריחוק ודחיה.


                                 
יש מי שמגדיר באופן מוחלט מהם הכללים המדוייקים לניהול הצגה עצמית אני מעדיף לומר שמתן התייחסות ותשומת לב לנקודות הללו מקל עלינו, מאפשר לנו ליצור תדמית כוללת שתואמת את מי שאנחנו והכי חשוב מאפשר לנו להצליח להעביר את עצמנו באופן אופטימלי לצד השני כך שנשאר אצלו בראש ועם רושם חיובי.


אני פוגש בעלי עסקים שמנסים בכוח להציג את עצמם בדרך מסויימת, כי ככה אמרו להם פעם או כי הם מאמינים שבאופן הזה יראו הכי טוב. הייתי אומר שלפעמים זה מרגיש לי כאילו הם מציגים, מנסים להיות מי שהם לא.

האמור מתייחס לכל מה שנאמר באופן ישיר או עקיף, לכל מה שמייצג אותנו אם זה אנחנו או כל דבר אחר.

שלא יהיו אי הבנות, כולנו שמים לב להתנהלות שאינה אותנטית וכשמישהו משחק מולנו אנחנו מרגישים בזאת די מהר, לעיתים באופן מודע ולעיתים לא אבל דבר אחד בטוח, הצגה או משחק לא מקרבים אותנו אלא להיפך מרחיקים.

אם ניקח לתשומת ליבנו את הדברים הללו נוכל גם להימנע מהצורך לתכנן מראש על מה לדבר ואיך לדבר, יהיה לנו יותר קל להיות בדיוק מי שאנחנו, להביא את עצמנו באופן הכי ברור והכי נקי. 

בהצלחה!!!

דן כהן - מאמן אישי ומנטור עסקי
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה